23 Kasım 2012 Cuma

Parti Zamanı


Kelebekler ve Zebralar yılın ilk partisini bu hafta içerisinde verdiler. "Tak Takıştır Partisi" öncesinde kendi seçecekleri bir kıyafeti giymelerini ve istedikleri kadar aksesuar takmalarını söylediğimiz çocuklar birbirinden yaratıcı kostümler hazırladılar kendilerine. Öğle yemeği öncesinde üst katta toplandık. Herkesin kıyafetlerini sergileyecekleri defile için yerlerimizi aldık. Ve çocuklar sırayla yürümeye başladılar. 


Peri kızları ve prensesler vardı. Parti için en güzel kıyafetlerini çeşit çeşit aksesuarlarıyla renklendirenler olmuştu. Kocaman kravatlı çocuklar... Boncuklu takılı kızlar... Türlü türlü şapkalar, farklı farklı gözlükler...Defilenin ardından dansa ve oyunlara geldi sıra. Çocuklar doya doya dans ederek enerjilerini attılar, birbirinden eğlenceli oyunlara katıldılar.
Böylece sene içerisinde düzenleyeceğimiz pek çok partinin ilkini gerçekleştirmiş olduk. Çocuklar ilginç aksesuarlarıyla Tak Takıştır Partisi'ni daha da renkli hale getirdiler ve doya doya eğlendiler. 

22 Kasım 2012 Perşembe

Monet'nin Bahçesi


Monet'yi kim tanımaz? İzlenimci akımın ilk büyük ressamlarındandır. Günün farklı saatlerinde ışığın kendisinde bıraktığı izlenimler üzerinden muhteşem güzellikte eserler ortaya çıkarmıştır. Fırça darbeleriyle oluşturduğu resimlerinde karşısındaki manzarayı kendi gözünden aktarır bize. Hayatının son dönemini kendi yeşerttiği bahçesini resmederek geçirmiştir.


İşte biz bu bahçeyi ziyaret ettik bu hafta. Söğüt ağaçlarının altında nilüferler, zambaklar, güller ve süsenlerle bezenmiş rengarenk bahçede dolaştık. Güllü yoldan yürüdük, japon köprüsünden geçtik. Günün farklı saatlerinde, bahçenin farklı yerlerinde durup nilüferleri seyrettik. 


Sergiden çıktığımızda bir renk cümbüşünden başka bir cümbüşüne geçiverdik. Sabancı Müzesi'nin yemyeşil bahçesinde bulduk kendimizi.


Orada da kocaman ağaçlar vardı. Monet'ninki gibi olmasa da orada da küçük nilüferli bir havuz vardı. Ve tam karşımıza baktığımızda Boğaz'ın masmavi manzarası... 


Giverny'deki bahçeden Emirgan'daki bahçeye rengarenk bir yürüyüş yaptık. Günün güneşli bir saatiydi. Bakış açımızı Monet belirledi, bizler de okula döndüğümüzde resmetmek üzere çevremizi gözlemledik. 

19 Kasım 2012 Pazartesi

21.Yüzyılda Ebeveyn Olmak


Geçtiğimiz hafta sonu VKV Koç Özel İlkokulu, Ortaokulu ve Lisesi'nde 1.Ebeveynlik Kongresi düzenlendi. Çok değerli hocaların konuşmacı olarak katıldığı, uzmanların farklı alanlarda sunumlar gerçekleştirdiği kongreye Küçük Ağaç eğitimcileri olarak bizler de katıldık.


Grup sunumları dört başlık altında toplanmıştı; Ana-Baba Tutumları, Dijital Çağda Anne Baba Olmak, Sağlık ve Öğrenme Süreçleri. Eş zamanlı sunumlar ve atölye çalışmaları ise pek çok farklı konuyu ele alacak şekilde planlanmıştı. Ebeveynlerin yanı sıra psikologların ve eğitimcilerin de yoğun ilgi gösterdiği kongrede bizler mümkün olduğunca alanımızla ilgili konuları takip etmeye çalıştık. Sunumlarını gerçekleştiren her uzmanın ortak bir kaygısı vardı; çok kısa bir sürede çok geniş bir konuyu gerekli şekilde ele alamamak. Yine de her biri katılımcılara ışık tutacak, yön verecek bilgiler aktardılar. Başta da vurguladığımız gibi bu 1.Ebeveynlik Kongresi'ydi. İlgilenen velilere bu kadar değerli hocaların ve uzmanların bilgi ve tecrübelerinden faydalanmaları adına sonraki kongrelere katılmalarını tavsiye ediyoruz.

18 Kasım 2012 Pazar

Zürafa, Kedi ve Fil

Geçtiğimiz hafta "Dünya Çocuk Kitapları Haftası"ydı. Her hafta düzenli olarak kütüphane etkinliklerine katılan Küçük Ağaç öğrencileri için anlamlı bir haftaydı. Hayal gücünün  sınırsızca kullanıldığı, birbirinden güzel resimlerle donatılmış binlerce çocuk kitabı arasına bir hikaye de bizim öğrencilerimiz ekledi. Kediler ve Zürafalar sınıfı öğrencileri ortak katıldıkları çalışmada bir hikaye oluşturdular ve ardından hikayelerini resimlediler.

Küçük Ağaç öğrencilerinin hikaye çalışması Roald Dahl’ın Zürafa, Peli ve Ben adlı uzun hikayesini okuyarak başladı.  Aralarında bir ortaklık kuran ve kendilerini diğer hayvanlardan farklı kılan özelliklerini kullanarak pencere temizleme işine giren bu üç hayvanın hikayesini çocuklar ilgiyle takip ettiler.


Kitap sona erdiğinde hayvanların farklı özellikleri üzerinde sohbet ettik ve kendi seçeceğimiz üç hayvanla kendi hikayemizi oluşturmaya karar verdik. Aslında ilk iki hayvanın seçimi hiç de zor olmadı. Çalışmaya katılan öğrencilerin bir kısmı Kediler sınıfından, bir kısmı da Zürafalar sınıfından olunca kahramanlarımızın ikisi kendiliğinden çıkıverdi ortaya. Sıra üçüncüye geldiğinde aslanlar, kaplanlar ve dinozorlar arasından sıyrılıp başrolü kapan fil oldu.

"Zürafa ve Fil" Defne Özcan
"Kedi" Nil Tümkaya
Bu üç kahraman için pek çok meslek düşündük. Tarlada ve meyve bahçelerinde çalışabilecekleri geldi aklımıza. Ardından seyahat eden bir lunaparkın canlı oyuncakları olabilirler dedik. Fakat sonunda onları itfaiyeci yapmakta karar kıldık. Fil, kocaman hortumuyla yangını söndürme görevini üstlendi. Zürafa yangın sırasında üst katlarda mahsur kalan insanların yardımına koştu ve boynunu bir kaydırak gibi kullanarak binadan çıkmalarına yardım etti. Kedi ise çevikliği sayesinde binaların iç kısımlarında, alevlerin arasında kalmış çocukların, bebeklerin ya da evcil hayvanların imdadına yetişti.

"Yangın" Poyraz Vilho İnel

Böylesine önemli bir görevi üstlenen üç kahramanımız, çocukların yazdığı hikayede bir okulda çıkan yangını söndürme görevini üstlendiler.

"Okulda Yangın" Zeynepaz Yiğitbaş
Neyse ki yangın gece çıkmıştı ve binada hiç çocuk yoktu. Fakat çocukların okullarında beslemekte oldukları bir tavşan, bir balık, bir kaplumbağa ve bir hamster kurtarılmayı bekliyorlardı. Zürafa, Kedi ve Fil üstlerine düşeni yaptılar ve hem yangını söndürdüler hem de çocukların küçük dostlarını dumandan boğulmaktan kurtardılar.

"Balık" Eren Erdoğan
"Tavşan" Lila Baltalı
Çocukların büyük bir keyifle oluşturdukları ve resmettikleri bu güzel hikayeyi önümüzdeki günler içerisinde ciltletip kitap haline getirecek ve istedikleri zaman bakabilmeleri için kütüphanemize yerleştireceğiz. Arzu ederseniz siz de okulumuzu ziyaret ettiğinizde bu güzel kitabı inceleyebilirsiniz.Kelebekler ve Zebralar da Dünya Çocuk Kitapları Haftası'nı hayvan hikayeleri ve masallarıyla kutladılar. Üç Küçük Domuz'un kurda karşı zaferini, Çirkin Ördek Yavrusu'nun gerçekte kim olduğunu keşfedişini ve balerin olmayı hayal eden köpeğin hikayesini dinlediler. Bu sene onlar sadece dinleyiciler. Ama önümüzdeki yıl kendi yazdıkları hikayelerle kütüphanemizin raflarını zenginleştirecekler.